För er som inte vet vad ni ska göra med eventuell skatteåterbäring så vi har nu fått klart med två nya buteljeringar i vår egen serie Chairmans Private Reservere nr 14 och 15 samt två nya buteljeringar från Kingsbury.

CPR 14 är en Bowmore 1997 18 år 58.6.% lagrad på romfat nr 800321  1495 SEK Finns 188 flaskor

CPR 15 är en Caol Ila 1996 20 år 56.9% lagrad på romfat nr 819  1475 SEK Finns 228 flaskor.

Och de två nya Kingsbury buteljeringarna är

Laphroaig 1999 16 år 55% på romfat nr 4144  1625 SEK Finns 216 flaskor.

Clynelish 1997 18 år 52% på refill sherry hhd nr 7107 Finns 242 flaskor. 1395 SEK

Samtliga kommer kunna avnjutas under BOX Festivalen 1 – 2 juli och leverans kommer ske till de som förbokat under första veckan av juli.

Betalningen behöver inte ske innan 30 juni. Ordrar som inte är betalda då makuleras om inte annat är överenskommet.

Som vanligt skickas flaskorna från Danmark och frakt tillkommer med 150 SEK för 1-3 flaskor. 4 flaskor eller fler fraktfritt.

Förbokning redan nu är möjligt.

Vi söker fortfarande efter Port Ellen annual releases, MacAllan OB samt Karuizawa SC av det lite mer ovanliga slaget. Vi köper eller byter mot våra egna fl, byten brukar ofta bli väldigt förmånliga.

 

Nedan ser ni lagersaldot som det ser ut just nu. Beställningar som vanligt via telefon, Facebook eller mail.

Frakt tillkommer med 150 sek för 1-4 fl, 5-12 fl fraktfritt.

Info@whiskyformedling.se

www.facebook.com/whiskyformedling

019-26 30 26

070-248 19 80

DestilleriÅrÅlderABVtyp av fatsaldopris
Ardbeg19921246 Ff sherry12795
Auchentoshan199249,7 bourbon bar61345
Balblair1993201449,5refill bourbon21525
Balvenie1547,821275
Ben Nevis19971857,4Sherry Finish61295
Blair Athol198859,9sherry butt41445
Bowmore19961858,6Hhd71475
Bowmore20031249,6bourbon bar21075
Bowmore19853043,9bourbon Hhd54595
Bowmore19902553,7bourbon hhd43595
Bruichladdich199056,721550
Bruichladdich19905851595
Bunnahabain198855,621795
Bunnahabain19892546,6231645
Bunnahabain19912347,771295
Caol Ila19911558,342475
Clynelish199654,461195
Clynelish19971851,461250
Dailuaine19971853,561095
Dalmore19902555,523295
Diamond Rum20051056Barrel8495
Glenlivet1967201243sherry butt34595
Glenlivet19813349,7sherry Hhd22875
Glenlivet19813352,2sherry Hhd62875
Glenlivet19971659sherry Hhd8975
Glenlossie19971849,1291190
Glenrothes199756,4Marsala61075
Glenrothes199758,2Sherry121125
Glentauchers1990201454,3Ref ame Hhd31625
Highland Park1995201455,9ref sherry hhd21495
Highland Park19944642775
Jura1992214631295
Jura198958,961395
Laphroaig199751,261575
Laphroaig19971751,971575
Laphroaig1987164643595
Linkwood19694344595
Longmorn199653,951095
Macallan19981646sherry Hhd31895
Mortlach19764333295
Mortlach19814342495
Mortlach19844322275
Mortlach199155,521295
Mortlach199056,591195
Mortlach19971856,971195
Port Charlotte200250,3131190
Port Charlotte20011261,5Pomerol51650
Springbank19991647,5Port Finish91095
Strathisla19794662795
Talisker2008559bourbon barr71295
Tobermory19945061425
Westport19971858,5Sherry61275

 840 total views,  1 views today